Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?
13 listopada 2017
Czy warto mieć sklep internetowy?
23 listopada 2017

O czym pamiętać zakładając firmę?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze bywa usłane różami. Teoria ta sprawdza się zwłaszcza, gdy jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami. Po drodze napotyka nas wiele przeciwności, które skutecznie będą utrudniały nam osiągnięcie naszych celów. W tym artykule wytłumaczymy kilka najczęstszych problemów, z którymi możesz się spotkać budując własną firmę. Pokażemy Ci również, jak się przed nimi zabezpieczyć. Ostatecznie więc odpowiemy na pytanie – o czym pamiętać zakładając firmę?

 

1. Finansowanie firmy

O czym warto pamiętać otwierając firmę [checklista]

Własna działalność gospodarcza to długofalowa inwestycja, w którą inwestujemy swój czas, środki, wiedzę i umiejętności, aby z czasem zaczęły przynosić nam zyski. Niewiele firm już od swoich pierwszych miesięcy przynosi własny dochód. W momencie, gdy nie możesz sobie pozwolić na koszty wyższe od zarobku, sprawy zaczynają się komplikować. Jednym z wyjść z tej sytuacji może być dalsza praca na etacie i budowanie swojej firmy po godzinach. Więcej sposobów na finansowanie nowej działalności znajdziesz tutaj: Skąd wziąć pieniądze na założenie własnego biznesu?

2. Biznes plan

Nie powinniśmy rejestrować naszej działalności do momentu, gdy nie określimy naszych planów, celów, sposobów działania itp. Badania dowodzą, że dobrze skonstruowany i na bieżąco uzupełniany biznesplan może zwiększyć wyniki naszej firmy nawet o 30%. Jeśli zastanawiasz się jak napisać dobry biznesplan, odpowiedź znajdziesz w naszym poprzednim artykule: Jak napisać biznesplan?

3. Księgowość

Musisz wiedzieć, że prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami ewidencyjnymi i obowiązkami wobec Urzędu Skarbowego czy ZUSu. W tym przypadku zdecydowanie polecamy opłacić zewnętrzne biuro rachunkowe. Koszty są relatywnie niskie, ponieważ zaczynają się nawet od 150zł miesięcznie. Samodzielne prowadzenie księgowości bez wiedzy prawnej wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędu, jest również czasochłonne i wymaga stałego poszerzania wiedzy w tej kwestii.

4. Obecność w internecie

O czym warto pamiętać zakładając własną firmę [checlista]

Internet to główne źródło informacji wielu osób, w tym i Twoich przyszłych klientów.
Konsumenci szukając wiedzy na temat Twoich usług lub produktów, w pierwszej kolejności zechcą odnaleźć Twoją stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych. Dzięki nim możemy nie tylko informować klientów o naszej działalności, ale też ich pozyskiwać. Odpowiednio prowadzone profile społecznościowe i profesjonalna strona internetowa zachęcają odbiorców do odwiedzenia profilu i zapoznania się z oferowanymi produktami. Z drugiej strony brak tych elementów może nawet podważyć wiarygodność działalności. Możliwe jest samodzielne tworzenie stron czy prowadzenie social-mediów, jednak bywa to czasochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Warto nawiązać współpracę z doświadczonym studiem graficznym – np. takim jak nasze 😉

5. Reklama

W tych czasach sama obecność w internecie to za mało. Użytkownicy nie dostaną się na naszą stronę od tak, nie będą też śledzić naszych poczynań w social- mediach bez wyraźnego powodu. Strona powinna być pozycjonowana pod kątem wyszukiwarki Google. Media społecznościowe natomiast powinny dostarczać interesujące treści użytkownikom, kierując ich w ten sposób na naszą witrynę. Poza internetem istnieją inne kanały reklamowe np. reklama zewnętrzna, prasa, radio czy telewizja. Jest to bardzo obszerny temat, którego nie jesteśmy w stanie opisać w jednym artykule. Tak jak w poprzednim punkcie polecamy skonsultować się z dobrą agencją reklamową, która odpowiednio zareklamuje nas w internecie i poza nim.

6. Zespół

Zaufany, kompetentny zespół to skarb. Pozwoli Ci on na szybszy rozwój, podział obowiązków, jak i odpowiedzialności. Budowanie zespołu to długotrwały proces, nie należy w tej kwestii podejmować pochopnych decyzji, ponieważ mogą przynieść tragiczne skutki. Warto zwrócić uwagę na komplementarność umiejętności członków zespołu. Na przykład w naszej firmie jedna osoba zajmuje się grafiką, a druga kodowaniem stron. Pozwala nam to na efektywną i szybką pracę.

7. Konkurencja

O czym warto pamiętać zakładając frimę [checklista]

Można tu przytoczyć popularne powiedzenie „wroga trzeba znać”. Poznajmy naszą konkurencję, śledźmy jej poczynania, podpatrujmy rozwiązania niektórych problemów. To kluczowa wiedza, która pozwoli nam być zawsze krok przed. Zastanów się czym wyróżniasz się lub możesz wyróżnić od swoich konkurentów na danym rynku. Może kluczowe są braki w odpowiedniej obsłudze klienta? Może braki leżą gdzie indziej? Znajdź słabe strony ‘przeciwnika’ i uzupełnij je u siebie.

8. Analityka

Wynoś lekcje zarówno z porażek jak i sukcesów. Zastanów się, co poszło nie tak, co mogłeś zrobić lepiej. Znajdź kluczowe elementy, które pomogły Ci osiągnąć cel – pielęgnuj je. To bardzo ważne w drodze rozwoju biznesu. Ucz się na swoich błędach, tak aby nie popełnić ich drugi raz.

Na koniec

Budowanie firmy to proces długotrwały i często trudny. Nie poddawaj się, cały czas poszerzaj swoją wiedzę i umiejętności. Wytrwałość i cierpliwość to w tym wypadku słowa- klucze.
Dziękuję za lekturę artykułu. Zobacz też inne wpisy na naszym blogu firmowym, znajdziesz tam wiele cennej wiedzy. Zapraszam do zadawania nurtujących Cie pytań w komentarzach poniżej. Postaramy się odpowiedzieć na każde z nich. Jeśli uważasz, że ten artykuł był przydatny – udostępnij go swoim znajomym.

Komentarze